Termíny vypínání DVB-T vysílačů

Od listopadu 2019 až do června příštího roku Česko postupně přejde na druhou generaci pozemního vysílání. Původní DVB-Tmultiplexy budou nahrazeny novými finálními DVB-T2 sítěmi. S přechodem na DVB-T2 se změní kanály jednotlivých vysílačů.

Změny se postupně dotknou všech diváků, kteří přijímají programy na klasickou pozemní anténu a to jak původních DVB-T multiplexů, tak i přechodových DVB-T2 sítí. Pokud tedy přijímáte pozemní vysílání ať už na hlavním televizoru nebo na dalších přístrojích, musíte počítat minimálně s přeladěním programů.

Přechod na DVB-T2 bude poměrně náročný - diváci by si proto měli "pohlídat" změny z přijímaného vysílače. Kdy skončí DVB-T multiplex 1 s programy ČT1, ČT2, ČT Sport, ČT24 a ČT:D/ČT art, kdy multiplex 2, který šíří stanice TV Nova, Nova Cinema, TV Prima, Prima COOL a TV Barrandov a multiplex 3 s programy Prima LOVE, Prima ZOOM, Prima MAX, Prima KRIMI, Barrandov KRIMI, Kino Barrandov, TV Šlágr, Óčko, Óčko Star a Televizí Seznam přináší tabulka 1. Tabulka obsahuje i konkrétní data vypnutí stávajících přechodových sítí PS11 a PS12 a data zapnutí nových DVB-T2 multiplexů 21, 22 a 23. Veřejnoprávní DVB-T2 multiplex PS11 již funguje z větší části na finálních kmitočtech (krom 4 vysílačů), proto diváky čekají změny především u multiplexů s komerčními programy.


Přechod na DVB-T2 se týká nejenom vysílačů společnosti České Radiokomunikace a CDG ale také konkurenčního providera Digital Broadcasting, provozovatele celoplošného DVB-T multiplexu 4 a přechodového DVB-T2 muxu PS13. Finální DVB-T2 multiplex ponese číslo 24 a podobně jako původní multiplex 4 nabídne provozovatelům televizního vysílání regionalizaci - možnost vysílat stanici jen v některých regionech, případně vysílat odlišné zpravodajství v různých regionech ČR. 

Vypínání multiplexu 4 a PS13 bude probíhat souběžně po jednotlivých regionech. Začne se Prahou dne 8.1.2020 a o den později se bude pokračovat ve Středočeském kraji. V den vypnutí DVB-T muxu 4 a DVB-T2 sítě PS13 bude spuštěn nový multiplex 24 v DVB-T2.