Zenec Z‑E3766 pro Fiat Ducato.

Do vašeho obytného vozu Fiat Ducato si u nás můžete nechat namontovat nejen alarm, ale i navigaci. Aktuální model od Zenec - informace o něm najdete zde v článku. Pro případnou konzultaci či montáž volejte 608 213 825. 


Nemusel by umět, přesto to umí. Nemusel by mít, přesto to má. Naplněný funkcemi, a přesto zůstal jednoduchý. Takový je nový Zenec Z‑E3766 pro Fiat Ducato. 

Kdo se o téma obytných vozů alespoň trochu zajímá, ví, že značka Zenec je v segmentu autorádio / navigace již dlouhou dobu špičkou na trhu a mezi výrobci navigací pro obytné vozy udává směr v inovacích. To především díky osobnímu kontaktu výrobce, dovozců, obchodníků i techniků Zenec přímo se zákazníky, majiteli a výrobci obytných vozů. Díky tomu má Zenec přehled, stále posouvá hranice a vylepšuje přístroje tak, aby ještě více vyhovovaly právě lidem, kteří je používají - karavanistům. A i díky tomu zde dnes máme Z‑E3766. Nechci tady znovu a znovu dokola popisovat obvyklé funkce, které beztak všichni znáte a v přístrojích tohoto typu je oprávněně očekáváte, přesto ale chci zmínit alespoň ty úplně základní, podrobný popis naleznete na stránkách www.zenec.cz nebo přes QR kód níže. Přístroj je vybaven rádiovým tunerem FM i dvojitým tunerem DAB+, 2x USB vstupem pro přehrávání filmů i hudby, Bluetooth handsfree sadou, možností připojení externího příslušenství přes HDMI. Jako téma jsem do dnešního článku vybral hlavně následující: nový tvar přístroje a použité druhy navigací, kterými také začnu. Navigování je v současnosti v Zenecu založené na dvou principech. Online přes mobilní telefon a používání platformy jako je Google Android Auto/ Apple CarPlay nebo offline mapy, které jsou na microSD kartě vložené do přístroje Zenec. Online verze má určitě tu výhodu, že máte aktuální informace o dopravě, je ale třeba vědět, že na Google mapy nebo třeba Waze nemáte možnost si nastavit rozměry vašeho obytného auta, to znamená, že vás vede jako klasický osobák. Představte si situaci, že taková navigace vás vede tam, kde to neznáte, k tak nízkému mostu, že pod ním neprojedete a vaše manželka musí všem za vámi vysvětlovat, že se tam opravdu nevejdete a všichni musí couvat... Dovolená skončila dřív, než začala. 

Databáze kempů i stellplatzů
Proti tomu existuje varianta tzv. offline mapy od Zenecu. První výhoda je možnost zadání detailních rozměrů vozidla včetně váhy, navigace počítá trasu podle zadaných hodnot, a druhá velká výhoda je databáze kempů a stellplatzů. Zenec se tomuto tématu dlouho a intenzivně věnuje a dává nemalé úsilí právě do vytvoření této unikátní databáze, která je integrovaná přímo v Zenec navigaci. Funguje tak, že si najedete na ikonu "Kempování", zde si zvolíte CP - campingplatz nebo SP - stellplatz. Máte možnost nechat si vyhledat místo na trase, v okolí, ve městě nebo okolo cíle. Zobrazí se seznam stání řazených podle vzdálenosti. V podrobných informacích pak vidíte například (záleží na konkrétním kempu) otevírací dobu kempu (jestli funguje celoročně nebo sezóně), počet stání, ceny, možnost elektrické přípojky atd. Kliknutím na tlačítko "Vybrat jako cíl" navigace vypočítá trasu na zvolené místo a zohlední zadané parametry auta jako například výšku. Vzhledem k tomu, že dobrá česká aplikace na vyhledávání stellplatzů a kempů v Evropě prakticky neexistuje, je toto jistě jedna z velkých výhod offline mapy Zenec. A co je důležité: se Zenec mapou máte vždy doživotní aktualizace databáze kempů a stellplatzů (1x ročně jednoduchý update díky SD kartě, toto platí od modelové řady Z‑E3756). Takže máte možnost si před každou sezónou instalovat aktuální databáze. Ještě bych rád zmínil nový vnitřní senzor pro jízdu tunelem, díky němuž je přístroji přesně známo, jakou rychlostí a kam se pohybujete. Navigace tak i v tunelu spolehlivě ví, kde jste a kam má jet. V nabídce najdete možnost zakoupit přístroj bez offline map a můžete používat jen Apple CarPlay / Google Android Auto nebo si můžete zvolit offline mapu s aktualizacemi zdarma na 7 let za cenu 7990 Kč nebo na 3 roky za 5400 Kč. Počet stáhnutí nových map není omezený, vždy, když vychází nová, můžete si je jednoduše aktualizovat. Na první pohled se možná zdá cena těchto map trochu vysoká, je však třeba si uvědomit, že normálně jedna kompletní aktualizace Evropy s mapami pro obytná auta vyjde na cca 3100 Kč. 

Nový tvar přístroje
Tvar přístroje je zcela nový, proto‑ že jsme se oproti minulosti, kdy bylo cílem přístroj co nejvíce integrovat, nyní ocitli v době zvětšování a vysouvání displejů nad úroveň palubní desky. Nový Zenec Z-E3766 je tak odpovědí na tento trend. Přední panel přístroje je díky tomu větší, má 57 lépe nakloněný displej do interiéru a více tlačítek. Lehce vykukuje nad úroveň palubní desky a je osazen množstvím dotykových tlačítek pro nejpoužívanější funkce. I když v ceně přístroje, která je 24990 Kč, je již i adaptér na připojení originálního ovládání z volantu Fiat, je vybaven kvalitním kolečkem pro nastavení hlasitosti, které je příjemné na dotek a je hned po ruce. Nové možnosti umístění panelu přístroje napomohly čtení z velkého displeje se skleněným povrchem. Pozorovací úhel je viditelně lepší než kdy předtím, je čitelný i skoro za hranicí fyzikálních zákonů. Má perfektní obraz a pocitově snad ze 179 stupňů dokola vidíte, co na něm je. Musím ale říci, že toto řešení má i jednu nevýhodu. Držák dokumentů Fiat (pokud máte) již nelze vyklopit, protože mu displej vadí. Zenec však připravuje svůj nový držák, tentokrát telefonu, na místo původního držá‑ ku dokumentů Fiat, který bude možné použít i s 3766kou. Technicky zůstal Zenec jedním přesně padnoucím "kusem železa" a stále se snadno instaluje. Mimo to je Zenec opravdu rychlý s okamžitou odezvou na povely. Rád zopakuji, že přístroj má i takové vychytávky, jako je ovládání přes aplikaci z vašeho telefonu nebo MAXI REMOTE dálkový ovladač, libovolné přepíná‑ ní až 3 vstupů z parkovacích kamer, i když je zařazena zpátečka, navigační okno i v menu přehrávání hudby a obráceně okno hudby v menu navigace, možnost libovolně posouvat ikony v menu, možnost připojení bezdrátového reproduktoru přes Bluetooth... a samozřejmě širokou nabídku příslušenství jako jsou FM/ DAB+ antény speciálně pro obytné vozy, parkovací / couvací kamery, a to i s mikrofonem, reproduktory přesně padnoucí do předních dveří - vše přímo pro Fiat Ducato. 

Vše, co potřebujete
Zkuste najít funkci nebo vlastnost, která v Zenecu chybí. Myslím, že budete mít dost problém ji najít, jestli vůbec nějakou najdete. Zenec má totiž doslova všechno, co karavanista potřebuje, a ještě spoustu na‑ víc. Přesto se mu podařilo zachovat jednoduché ovládání a přehlednost v jednotlivých menu i v ovládání navigace, což je obzvláště v obytném voze tak důležité. | PR

text - článek z aktuálního čísla Camping, Cars and Caravans

link na stránky dovozce: Zenec Z‑E3766 pro Fiat Ducato.